O nás
Poskytujeme zajištění první pomoci při sportovních i společenských akcích všeho druhu. Provádíme školení první pomoci pro všechny věkové kategorie včetně dětí. To vše s vlastním vybavením. Potkat nás můžete i při nejrůznějších mimořádných událostech, kde je potřeba humanitární pomoc, protože právě z humanitární pomoci sestává velká část našich aktivit.
Naše posádky slouží u různých zdravotních a záchranných služeb ČR. Jsme také součástí Aktivních záloh Armády České republiky. Máme smluvně zajištěnou spolupráci s řadou lékařů, proto není problém zajistit i jejich péči.
Jsme držitelé následujících certifikátů a kvalifikací:
- Zdravotník zotavovacích akcí
- Instruktor první pomoci
- Instruktor první pomoci s AED (automatický externí defibrilátor)
- Instruktor první pomoci za mimořádných podmínek
- Instruktor první pomoci při výskytu VNN
- Instruktor TECC (Tactical Emergency Casualty Care)
- Medic Instruktor
- Instruktor lezení
- Combat Lifesaver course
- řidiči DZS a PLPP
Jak s námi šel čas, z Benešova až na Ukrajinu
Počátek naší organizace se datuje do roku 2008, kdy jsme v Benešově založili spolek [B.S] Clan sdružující mladé lidi a pořádající charitativní koncerty a dětské akce. V prvopočátku jsme se soustředili především na spoluvytváření společenského soužití tady v Benešově. Většina z nás měla postupem času děti, tak se spolek více transformoval do účasti na dětských akcích. Zdarma jsme poskytovali zdravotní dozor na dětských dnech a podobných akcích. Věnujeme se i školení první pomoci, hlavně ve školách nebo na táborech. Veškeré akce s dětmi jsou nehrazené, děláme je pro děti.
Později jsme se ze skupiny dobrovolných zdravotníků rozrostli do projektu zdravotnizajisteni.cz, především abychom mohli pořídit sanitku a upravit ji podle našich potřeb. Toto bohužel nemohlo být uskutečněno pod spolkem, proto byla jeho činnost na čas částečně utlumena, než v této době našel nové uplatnění – web a aktivita ČEŠINAUKRAJINĚ.CZ běží právě pod záštitou tohoto spolku.
Postupem času jsme se začali více a více orientovat i na humanitární pomoc – poprvé jsme do terénu vyrazili v r. 2012. Účastnili jsme se i pomoci po vichřici na Slovensku, stejně jako pomoci obcím na Moravě po jejich zasažení tornádem. V době pandemie jsme vlastním sanitním vozem rozváželi potřebným ochranné materiály, povedlo se nám distribuovat přes 3000 kusů roušek šitých dobrovolníky a několik tisíc párů ochranných rukavic z našich zásob.
Po celou tuto dobu si sanitka „v obyčejných časech“ vydělala jen na provozní náklady, pohonné hmoty a povinné ručení, a to z akcí, na které si nás objednala například nějaká firma. V době pandemie, kdy jsme potřebovali pomoci s opravou rozbitého motoru, jsme uspořádali první veřejnou sbírku. V této kritické době covidu, kdy jsme se sami snažili pomáhat, se totiž nekonaly žádné akce, které by pokryly alespoň základní provoz.
Když jsme však konečně začali mít pocit, že se vše vrací k normálu a my k naší běžně zdravotnické činnosti, všechny nás velmi zasáhla ruská agrese na Ukrajině a my jsme hned věděli, že nemůžeme zůstat stranou a jen nečinně sedět. Povedlo se nám zkontaktovat se s českými i ukrajinskými lékaři působícími přímo na Ukrajině. Ti se na nás obraceli s prosbami o pomoc. Na místě je nedostatečná, nebo zcela chybí pomoc transportu ohrožených osob, které se samy nemohou dostat do bezpečí či za hranice. Jsou to především matky s hodně malými dětmi, imobilní a onkologičtí pacienti, zranění civilisté nebo těhotné ženy. Všem chybí pomoc zdravotníků. Proto jsme začali zajišťovat právě tyto převozy a řešíme je dodnes.
Během naší činnosti se nám povedlo zkontaktovat se s mnoha skvělými lidmi, kteří stejně jako my cítí povinnost pomáhat tam, kde je to třeba. Utvořila se kolem nás široká síť dobrovolníků, nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Polska, Anglie. Dobrovolnické kapacity máme i přímo na Ukrajině. Díky tomu jsme schopni zajistit širokou škálu pomoci, a to i v místech, kde velké organizace s ohledem na bezpečí svých pracovníků nefungují. Někteří z nás shánějí a sbírají humanitární pomoc (především léky, zdravotnický materiál, potraviny, hygienické potřeby aj.). Jiní se orientují ve vojenské pomoci a jsou v kontaktu přímo s obránci na frontové linii. Další se vydávají přímo do válkou zasažených oblastí a sesbíranou pomoc tam dopravují. Máme lidi, kteří v místě působí dlouhodobě, zůstávají přímo na východě Ukrajiny, získávají potřebné informace a koordinují výdej sbírek tak, aby byl průběh co nejefektivnější. Jsou mezi námi nejen zdravotníci, psychologové, učitelky, ale i úplně obyčejní lidé rozličných povolání, co jen mají jakoukoliv možnost a chuť pomáhat.
Máme několik sběrných míst po celé republice, kam nám mohou lidé vozit humanitární pomoc – viz Podpořte nás. Co je opravdu potřeba, víme vždy přesně, protože jsme v kontaktu přímo s lidmi, spolky nebo třeba nemocnicemi, kde pomáháme. Máme od nich jasné a konkrétní seznamy toho, co jim nejvíce hoří. Jakmile se nám podaří naplnit auto, někteří z našich řidičů vezou věci okamžitě přímo na místo určení, až na východ Ukrajiny. Díky oněm kontaktům jsme schopni doručit věci nejen například do Mykolajivu, Charkova, vojenské nemocnice v Dnipru, ale třeba i přímo na frontu, kde bojují i naši obránci z Česka. Nikdy nenecháváme pomoc ve velkoskladech, vždy ji dopravujeme až na konkrétní místo.
Ze všech těchto cest se snažíme (pokud to situace aspoň trochu dovolí, s ohledem na bezpečí všech zúčastněných) pořizovat co nejvíce fotografií. Většinou se nám daří pořizovat neutrální snímky, ze kterých je jasné, že pomoc doputovala a ke komu, ale není patrná přesná lokace. Naprostou většinu věcí označujeme naším logem, abychom i nadále měli kontrolu, kde přesně se naše zásilky pohybují.
Stále se rozvíjíme a rozrůstáme – pokud se k nám chcete přidat a jakkoliv nás podpořit, můžete si být jisti, že vaše pomoc nebude žádným způsobem zneužita. Velmi oceníme jakékoliv společnosti, organizace i „obyčejné“ lidi (jako jsme i my), kteří podpoří náš provoz. Nejen finančně, materiálně, ale i šířením a sdílením našich aktivit.
Psalo se o nás v mediích
Naše Oleksandra je rehabilitována v ČR
Na Aukru se začne dražit ukrajinská vlajka s podpisem Zelenského
Ministryně obrany poděkovala za vytrvalou pomoc válkou zmítané Ukrajině
„Hlad na Vuhledaru“ aneb proč selhává válečné zásobování
Český dobrovolník „Barbar Cohen“ utrpěl těžké zranění na Ukrajině
Na Ukrajině byl zraněn další Čech. Operovali ho, výlohy si musí platit sám
Skutečná fronta, boj o remízek i o nohu
Na základně průzkumáků a boj o ruskou pozici
Čeští dobrovolníci na Ukrajině
Výcvik českých dobrovolných mediků, kteří pomáhají na Ukrajině
Záchranný tým v boji o nedobytnou pozici
Češi cvičí Ukrajince. I ty z pluku Azov
Podívejte se, jaká česká jídla jedí vojáci na Ukrajině
Válečný veterán a hrdina Standa působil v Afghánistánu i na Ukrajině: Pak sám potřeboval pomoct
Čeští dobrovolníci pomáhají obráncům Ukrajiny. Se sanitkou jim dovezou i ‚chodící krevní banku‘
Čeští záchranáři na frontě. Ohřívač na infuze vyrobili z autoledničky
Padlých Čechů na Ukrajině je víc, tvrdí dobrovolníci
Deník z frontové linie: Nepřítel je 7 kilometrů daleko. Ale oči má všude
Zabitý Čech na Ukrajině pečoval o staré a nosil jídlo nemohoucím. Proč jel do bojové zóny?
Jsem v pořádku, ohlásil se pohřešovaný český dobrovolník
Pohřešovaný Čech na Ukrajině se podle předsedy dobrovolnického projektu našel
Na Ukrajině se pohřešoval český dobrovolník, bojuje pod přezdívkou Sendy Storm
Pohřešovaný český dobrovolník na Ukrajině se podle sociálních sítí našel
Na Ukrajině padl další český dobrovolník
Sendy Storm ztracen v akci. Na Ukrajině se pohřešuje český dobrovolník
Český učitel bojoval na Ukrajině: Když mě vezla sanitka, přišel jsem si nepřístojně, že si jen ležím
Utekla za přítelem do války, Ukrajinu už považuje za svůj domov. Příběh Češky rok poté
Čechům v Bachmutu dovezli dárky i cukroví. Dvě z devíti skupin se ale nehlásí
Hornek: V jednu chvíli byli noví ranění každé tři minuty. Ale Ukrajina určitě vyhraje
„Všude byla cítit mrtvá těla.“ Český velitel líčí dobývání pozic u Doněcka
Ukrajině darují méně. Podle organizací Češi řeší napjaté rozpočty a otupěli
Na Ukrajinu jezdí pomáhat i dobrovolníci z Benešova. Sváží lidi k přechodům